wellyawell2000ov40qz wellyawell2000ov40qz
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

a bottle of body wash costs $2.88 and contains 12 ounces. how much does it cost per ounce?

Respuesta :

kjshaw84 kjshaw84
  • 23-08-2017
$2.88/12=0.24 cents per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Stephen is restoring a car and has already spent $4,000 on the restoration. he expects to be able to sell the car for $5,800. stephen discovers that he needs to
What is the volume of a prism which has a base of 5m by 3m, and a height of 4 m
6 days at a Waterpark costs 912 find the unit price
"For the United Nations, __________ refers to a principle of governance in which all persons, institutions and entities, public and private... are accountable t
Sheri's freezer is I 2 feet wide , 6 feet long, and 2 feet deep. What's the volume of her freezer?
an object moving with uniform acceleration has a velocity of 12.0 cm/s in the positive x direction when its x coordinate is 3.00 cm if its x coordinate 2.00 s l
Factor 30y 2 z + 12yz 2 - 18yz. 6yz(5y + 2z - 3) 6y2z(5y + 2z - 3) 6y2z2(5y + 2z - 3)
A student is writing a paper to prove the importance of art. The importance of art is not in practical use. The importance of art is the proof that humans sea
What is heat-resistant material that causes scarring of the lungs?
find the values of k for which the line y=1-2kx does not meet the curve y=9x²-(3k+1)x+5