thoneyghanpdzpg1 thoneyghanpdzpg1
  • 25-08-2018
  • Mathematics
contestada

6 days at a Waterpark costs 912 find the unit price

Respuesta :

katie6wpg katie6wpg
  • 25-08-2018

To solve this problem, we must find the unit price, which means we must find the cost for one day at the water park. To do this, we must divide the total number of dollars spent ($912) by the number of days spent at the water park (6) to find the amount of dollars per day.

912/6 = 152

Therefore, your answer is $152/day.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Four cousins were born at 2 year intervals. The sum of their ages is 36. Find each of their ages
Anybody know this one confusing me
2×[tex] {2x}^{2} = 8x + 3[/tex]
If f(x) = -3x + 4, find f(3x + 3)
I need help with this poem It’s due tomorrow :(
Which of these was true of the Orthodox Christian religion, as it was practiced in Byzantium in the Middle Ages? A) Bishops and priests were usually married me
[tex] ( 3 - ( - 4 {x})^{2} [/tex]
Suppose you just received a shipment of eleven televisions. Two of the televisions are defective. If two televisions are randomly​ selected, compute the probabi
find the length indicated
what is (-4,2), slope = 1/2