nerd09339 nerd09339
  • 25-09-2021
  • Mathematics
contestada

Five 15-oz bottles for $4.13, Unit price for each bottle.

Respuesta :

HE4TWAVER
HE4TWAVER HE4TWAVER
  • 25-09-2021

Answer:

$0.82 or eighty-two cents

Step-by-step explanation:

If the total price for 5 bottles is $4.13, that would mean we would have to divide by 5 to get the price for each bottle.

$4.13 ÷ 5 = 0.82

So therefore the unit price for each bottle is $0.82 or eighty-two cents.

, Hope this helps :)

Have a great day!!

Answer Link

Otras preguntas

a crafter wants to make 20% profit on the items he makes. if the cost of materials is $1.20, what should the items sell for to make a 20% profit?
Can anyone PLEASE help geometry is my worst subject!
Bon rules relating to good professional character and unprofessional conduct are intended to
If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32?
In what ways did the exchange of peoples, crops, animals, and diseases shape the experience of European colonists and American natives
each 1/4 pound of potting soil contains 3/16 cups of water how many cups of water are contained in 1 pound of potting soil
Identify and describe possible ethical issues surrounding the overuse and over-consumption of antibiotics.
The numbers of students in the four sixth-grade classes at Northside school are 26,19,34 and 21. Use properties to find the total number of students in the four
Evaluate −12(−2). 14 −14 −24 24
What is the formal role of the states in amending the constitution