kylarodriguez44 kylarodriguez44
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32?

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 22-08-2017
Set up a proportion

4 bulbs/$8 = x bulbs/$32

8*4=32
4*4=16=x

Final answer: 16 bulbs
Answer Link
hellopeople74
hellopeople74 hellopeople74
  • 23-10-2020

Answer:

you can buy 16 bulbs with $32

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how to write 6, 007,200 in expanded form
I have 1 hundreds, 4 ones, 2 tens, and 1 tenths. What number am I?
Scientists rely on models to represent concepts and processes in physical science. Which one of the following is a reason why scientists use models? A. M
How to write 15409 in Standard form
The single largest complaint by the colonies against their English rulers involved
Our understanding of the atom has changed over time. Which idea that was once accepted is now considered scientifically inaccurate?  A. The nucleus is the ce
half of 16 as an algebraic expression
What entertainment kept the masses satisfied?
The single largest complaint by the colonies against their English rulers involved
7x + 5=-2 find the value of 8x