rehel8446 rehel8446
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Brandon bought snacks for his team's practice. He bought a bag of popcorn for $2.11 and a 6-pack of juice bottles. The total cost before tax was $11.41. Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bottle of juice costs?

Respuesta :

gabriellehargrave
gabriellehargrave gabriellehargrave
  • 23-09-2021

Answer:

11.41= 6x=2.11

x=1.35

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

which represents the solution set of the inequality 2.9(x+8)<26.1
The French middle class and peasantry belonged to the ?
A bag contains 1 red, 1 yellow, 1 blue, and 1 green marble. What is the probability of choosing a green marble, not replacing it, and then choosing a red marble
46 times 15 step by step
Glass is: a) not recyclable b) recyclable only if it is clear c) not recyclable if broken d) 100% recyclable
PLEASE HELP ! Find the number of real solutions for the equation. x^2 - 3x +8 = 0
Anna can buy 3 sweatshirts for a total of $45.H ow much would it cost if she were to buy 5 sweatshirts at same price?
please help ! the picture is attached
Help needed bad at math
When was Vonnegut considered a success as a writer? Was he alive?