kaylynnclark5618 kaylynnclark5618
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rate Ann bought 17 ribbon . The ribbon cost $3 per metre. How much did ann spend on the ribbon

Respuesta :

andromache andromache
  • 28-02-2021

Answer:

the amount spend on the ribbon is $51

Step-by-step explanation:

The computation of the amount spend on the ribbon is shown below:

= Total ribbons bought × ribbon cost per meter

= 17 × $3

= $51

Hence, the amount spend on the ribbon is $51

Answer Link

Otras preguntas

Write (8a^-6)^-2/3 in simplest form
At Heard High School, the probability that a student takes Advanced Weight Training and Advanced Spanish is 0.099. The probability that a student takes Advanced
if four lamps cost $120.00 what is the average cost per lamp?20.0025.0030.0035.0040.00
11. What is the basis for classification of bacteria?
a 400 g bead slides on a curved frictionless wire, starting from rest at point a. find the speed of the bead at point b and point c.
what's the product of 4 2/3 and 11 1/4? A. 44 2/12 B. 52 1/2 C. 8 3/7 D. 56/135
x + y = 12 x - y = 10 What is the value of the x-determinant for the system shown? a)-22 b)-12 c)-2
Which type of mutation always creates a stop codon?
Which one of the following molecules is polar? PBr5 CCl4 BrF5 XeF2 XeF4
Sedimentary rocks formed from broken fragments of other rocks are ____.