anmarieboudreau anmarieboudreau
  • 25-04-2018
  • Mathematics
contestada

mrs. katz bought 3 pounds of apples and a muffin for snacks. the apples cost $2.12 per pound. the muffin cost $1.95. how much did she spend?

Respuesta :

voice2242 voice2242
  • 25-04-2018
So, because there are 3 pounds of apples, you multiply the unit cost of each pound, $2.12, by 3. If you add that answer to the $1.96 for the muffin, you should get a total of $8.31. So, Mrs. Katz spent $8.31.
Answer Link
amiibosan
amiibosan amiibosan
  • 25-04-2018
If apples cost 2.12$ per pound, then 3 pounds of 2.12$ apples costs 6.36$!  Plus the muffin, which costs 1.95$, the grand total is 8.31$! (6.36+2.12=8.31)
Answer Link

Otras preguntas

Legislative Branch - Define expressed powers.
Legislative Branch - Define expressed powers.
What is the Freedom of Information Act?
How would -3X + 4Y=8 be written in slop-intercept form? Please show all work(: I have tried this question lots and I'm really confused.
Why do you think revolution swept so many African nations following their independence from European rule?
How did Gandhi’s tactics of civil disobedience affect the British?
How was Spanish colonial society structured?
A coverslip should be slowly lowered from a 45° angle onto a slide in order to (1) prevent the slide from being scratched (2) stop the loss of water from
How many cubes with 5-inch sides will completely fill a cube that is 10 inches on a side? (1) 50 (3) 8 (2) 25
A container has red blue and white marbles. Four times the number of white marbles exceeded 9 times the number of red marbles by 10. The ratio of blue marbles t