beyonceigudia89 beyonceigudia89
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs 7.50 for 1kg Marie buys 200 grams of cheddar cheese how much does she pay

Respuesta :

ComDest
ComDest ComDest
  • 24-04-2018
Every kilogram has 1000 grams. So, if she buys 200 grams- convert to kilos.

200/1000= 0.2kg

Since the price is per kg, then multiply it by the converted weight.

7.50(0.2kg)=
Answer Link

Otras preguntas

Can you guys help me solve this ?
what is exponential growth and exponential decay?
there are 7 gray kittens. 2 kittens are black. how many fewer black kittens are there than gray kittens?
Select the appropriate values of x that are solutions to f (x)=0, where f (x) = -7x^2 +4x+9
20{5[100-2(25+25)+20)]
Which words in this sentence are proper nouns? Many immigrants passed through ellis island when they arrived in the united states.
A 50kg box is pulled on by a rope. The rope applies a horizontal force of 180 N to the box. What is the normal force exerted on the box by the floor?
Where is the weather most likely clear and dry
which process allows green plants to control the amount of water stored in their leaves ? I forgot!
The effect of alcohol varies from one person to another, mostly because it depends on the blood alcohol concentration, or BAC. What does blood alcohol concentra