roselyngarcia18 roselyngarcia18
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Nolan bought 26 yards of heavy duty rope at the hardware store the road cost two dollars per foot how much did Nolan pay for the rope

Respuesta :

katelyngilbert katelyngilbert
  • 24-04-2018
26 yrds • 3ft per yrd= 78 ft • $2 per ft = 156
Answer Link
pandapoo
pandapoo pandapoo
  • 24-04-2018
Nolan paid $156.

You multiply 26 by three to find the number of feet he bought. It's worth 2 dollars per feet, so multiply that by $2. 
Answer Link

Otras preguntas

What is the simplest layout for a cover letter? I need one for a resume but I don`t know how to write one. No links and please don`t answer if you don`t know.
In the manor system, who ruled the manor?
HELP ASAP: Read the excerpt from "Little Brother" and answer the question. After a heated classroom discussion with his substitute teacher following a terrorist
5^2x = 3(2^x) find x please show steps
In a research experiment, ________ is an issue when the researcher has assured subjects that the collected data are only accessible to people with permission, g
P. 14 (LE SUBJONCTIF PRÉSENT) Cconjugez si nécessaire : savoir, porter, inviter, donner, travailler, connaitre, servir, recevoir, parler. 3 Complétez ce mail qu
what is 342 m/s in kilometers per hour?
Find the midpoint is the assignment.
Can you guys help me with this. All you need to do is click the link. You do not need to by anything. https://www.shopfund.com/Shop?t=GS&utm_campaign=sbsha
Help with this IXL question.