takaylgayle137 takaylgayle137
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

Rhonda bought 1 3/5 pounds of peaches for $0.60 at 3 and 1/2 pounds of apples for $1.75 which fruit cost more per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-04-2018

[tex]1 \dfrac{3}{5} lbs = \dfrac{8}{5} lbs[/tex]
[tex]3 \dfrac{1}{2} lbs = \dfrac{7}{2} lbs[/tex]

Peaches =
[tex]0.6 \div \frac{8}{5} \\ = 0.6 \times \frac{5}{8} \\ = 0.375[/tex]

Apples =
[tex]1.75 \div \frac{7}{2} \\ = 1.75 \times \frac{2}{7} \\ = 0.5[/tex]

Answer: Apples cost more per pound.

Hope this helps. - M
Answer Link

Otras preguntas

Hi can i get some help with this question​
what are the impacts of unused well behaviour in the society? mention.​
Is y=x/10 represent proportional relationship
Which of the following is not one of the big five personality dimensions.
what was katniss flashback about gale. What are some words and clues the author uses to indicate to the reader that this scene is a flashback to a previous mome
Malika knows that 230 - 39 = 191. How can she use that to help her solve 233 - 42 = ? Use the space and/or the lines below to answer.
LAST ATTEMPT MARKING AS BRAINLIEST!! ( graph the image of the figure using the dilation given)
A projectile is thrown upward so that its distance above the ground after t seconds is h = -156 + 510t. What is its maximum height?​
1/2 + (-7) – 2 1/2 - (-2)​
PLEASE HELP FAILING ...A random variable x has a mean of 22 and a standard deviation of 3.1. Random samples of size 40 are drawn, and the sample mean calculate