rainbowluna06 rainbowluna06
  • 23-03-2018
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 52 ounces of swordfish selling for $6.92 per pound. What was her total cost?

Respuesta :

Jazzymtz
Jazzymtz Jazzymtz
  • 23-03-2018
52/16=3.25
6.92*3.25=$22.49
Answer Link
godwinihagh
godwinihagh godwinihagh
  • 22-01-2020

Answer:

Maggie’s total cost was $22.49.

Step-by-step explanation:

Weight conversion from ounces to pounds: 16 ounces = 1 pound; therefore, 52 ounces of swordfish = 52 ÷ 16 = 3.25 pounds.

We were informed that 1 pound of swordfish cost $6.92; therefore, 3.25 pounds of swordfish would cost Maggie = $6.92 × 3.25 = $22.49.

Answer Link

Otras preguntas

Does a circle have a diameter of 7.6 feet which measurement is closest to the circumference of the circle in feet?
Plz help me well mark brainliest if correct!!...
Use the diagram to answer the question. 35.6 m 23.4 m 15.2 m 23.4 m What is the area of the triangle? OA. 82.40 m² B. 97 60 m2
What is the value of x in the equation -6 +x= -1? 0-5 0-7 07 05 Help please
Kyle believes that exposure to violence, even pretend violence, contributes to increased aggression in children. Specifically, he thinks that children who play
If you answer correctly ill mark brainlyist Barabbas was a _______ .Jewmurdererrobberall of the above
1pt Socrates made many enemies because A. he made people work harder than they wanted B. he refused to go to trial to defend himself C. he questioned many ideas
If angle 4 is 25°, what is the measure arc FBE?
¿Por qué la mujer nunca __________(tener) dinero?
It seems simple but I need help