rickaustin970 rickaustin970
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Met paid $9 for 2 tuna sandwhiches at the same rate, how much does meg pay for 8 tuna sandwiches

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 22-03-2018
Hey there!


To solve this, first divide the numbers 9 and 2 . . .

9 divided by 2 = 4.50

This means that it costs $4.50 for 1 sandwich.

Next, multiply 4.50 and 8 . . .

4.50 x 8 = 36 <-----

Meg paid $36 for 8 tuna sandwiches.

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

Few companies today could realize their full-potential business value without updated ________. Select one: a. IT investments made on the basis of immediate nee
Can somebody help me with this question please :)))
Chords AC and BD intersect at E, with BD = 7 units, DE = 2 units, and AE = 4 units. What is the length of segment CE? units
Need help with everything plz
1. Suppose you have just received a shipment of 100 iPads where 7 iPads are defective. To determine whether or not you will accept the shipment, you randomly se
why is the iran hostage crisis important to learn about today?
Which type of salesperson would routinely be involved in an industrial straight rebuy situation?
What is the area of a circle with a radius of 7 cm? (Use 3.14 for x and round to the nearest tenth.)
Cancer a. is a relatively new disease, first diagnosed during the latter half of the 19th century. b. is a group of diseases marked by the growth and spread o
What is the factored form of the polynomial 27x2y-43xy2