am90744 am90744
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Elle can buy 2 quarts of milk for $3 or 1 gallon of mik for $3 wich is a better deal? Explain.

Respuesta :

hudadagra hudadagra
  • 22-03-2018
The better deal is 1 gallon of milk for $3.

because 1 gallon is 4 quarts and she will only buy 2 quarts for the same price.

Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

name one purpose pf democratic constitution
A ball is projected horizontally from the top of a 92.0-meter high cliff with a horizontal speed of 19.8 m/s. Determine the maximum range of ball.
The major mountains of the world are associated with what plate boundaries?
In what way was technology most likely spread from one civilization to another?
What qualities do the American colonists possess that are still traits of Americans today?
I have four right angles but I am not just a rectangle. What am I?
The heights of three flower pots are 45cm 30cm and 10cm. Write the ratio of their heights in ratio form
Estimate the quotients 361.2 ÷ 61
In a laboratory demo, a 12 V car battery powers two 12 V, 24 W lamps in parallel.The current is measured using an ammeter (of resistance 10 ohms) which is conne
Both 2 and 5 are common factors of a number. The number is between 101 and 118. What is the number? Give a reason for your answer.