lucreciasturgep4ld66 lucreciasturgep4ld66
  • 23-02-2018
  • Mathematics
contestada

one pack 30 pencils is 7.97 and the other pack of 12 pencils is 4.77 which is the better buy? and why?

Respuesta :

meowrrr
meowrrr meowrrr
  • 23-02-2018
The price of a pencil in a pack of 30 pencils
7.79/30
The price of one pencil in that pack is about 0.266

The price of a pencil in a pack of 12 pencils
4.77/12
The price of one pencil in that pack : 0.3975

0.266>0.3975
One pack of 30 pencils is cheaper
Answer Link

Otras preguntas

When did urbanization start in Honolulu, Hawaii
what would be the closest synonym for the word “device”? A. Telephone B. Tool C. Program D.Computer
When solving an equation Rylee gets to the last line of her work and is left with "4 = 4". What does this mean?
After he retires, my grandfather plans to visit the base of mount everest and take a Boat Ride down the Amazon river.
what is 1/3x - 9 = 14x - 7- 13x​
Would appreciate any help!! :D
Please help! CORRECT answer gets Brainliest Asnwer, please only respond if you understand the question and your answer!
2. What is the meaning of the term Inca?
Fill the gaps with the verbs in brackets using either the present simple or present progressive. 1 The cab at 10 at night. (arrive) 2 Marcelo to spend the whole
Hurry plzzz. Which objective lens allows you to see prokaryotes?