HEAVENONEARTH07 HEAVENONEARTH07
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

Wich cost more 8 printers priced at $145 per printer or 3 laptops priced at $439 per computer?

Respuesta :

Greenrune113 Greenrune113
  • 26-01-2018
So we want to find out which costs more: 8 printers, or 3 laptops.

1.) Find the individual pricing for each. In this case, it's given to us.
8 printers, $145 each
3 laptops, $439 each

2.) Multiply the price by the amount of product you have. So:
8 (printers) × $145 (per printer) = $1160 (total cost of printers)
3 (laptops) × $439 (per laptop) = $1317 (total cost of laptops)

3.) Compare the two prices, and remember that you're looking for the product that costs more.
$1160 < $1317

The laptops cost more.
Answer Link

Otras preguntas

If there are any essays people want done, let me know, I can get them done within 5 mins!
- How do sound waves travel? What do sound waves NEED in order to travel
Fill in the blank with the correct preposition. Ils finissent ___manger et ensuite, ils viennent chez nous. O A. au B. de O C. No preposition is needed here. O
refers to how often you do the activity each weak​
where does f(x) and the line y=1 intersect? ​
please help me ill give you the crown thing if its right no joke
Ayer yo_________ en un restaurante. A.comi B.comía
If the area of a rectangle is 16a^3 – 12a² + 8a and the width is 4a. Find the length of the rectangle.
u 1. Which of the following quotes from the text best illustrates the main idea of this passage? a. "For generations, children and adults alike have enjoyed the
15The passive voice of Peopledestroy the jungle is:[1 marks]​