awesomesauce087
awesomesauce087 awesomesauce087
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jesse bought 5.2 pounds of grapes for &7.75. Using the unit rate, how much would 3 pounds of grapes cost?

Respuesta :

darkoair79 darkoair79
  • 26-01-2018
Rounded, it would cost $4.50 :)
Answer Link

Otras preguntas

A fruit company delivers its fruit in two types of boxes : large and small. A delivery of 6 large boxes and 5 small boxes has a total weight of 190 kilograms. A
Insulin is produced by the ?
The light bulb in your room is not very bright. You want to use a concave mirror to direct its illumination into a tight, parallel beam of light for reading. Th
What is the first term in the pattern with formula 20 · 5n – 1? A.0 B.20 C.25 D.100
Why must Will become the Sign-Seeker? A. The Stanton family will be placed in danger if he refuses. B. His father tells him to. C. He is the last of the Old On
Select all that apply. How did Thomas Garrett help the run-away slaves? He gave them each a coat. He represented them in court. He helped them escape. He gave t
A bag of bagels contains 10/16 blueberry bagels. There are fewer garlic bagels. what is the fraction of garlic bagels?
What degree measure is equivalent to -4pie over 9
How are the oceans related to earths climate
1.)According to Genesis, what was God's final act of creation before resting? A.God created people. B.God divided time into seasons and days. C.God separated la