dorliciasmith
dorliciasmith dorliciasmith
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

Sam bought 11 lb of rice for $6 how many pounds of rice did he get per dollar

Respuesta :

Soto0405
Soto0405 Soto0405
  • 25-01-2018
if u divide 11 by 6 u get 1.833333333333333 so i guess $1.83?
~hope i help~
(if i didn't pls let me know)

Answer Link
conroycrystal15 conroycrystal15
  • 25-01-2018
11lbs ÷ 6$ = 1.83 lbs per $
Answer Link

Otras preguntas

Ehlers-Danlos syndrome is a genetic disorder that weakens the binding properties of connective tissues. What would most likely be one of the symptoms of this di
Which of the following statements about the number line is true? a. Number lines can't help you compare numerals. b. Number lines end with the number 10. c.
What is the value of y? 6(5 + 3) = 6 • 5 + 6 • y
how to solve this linear equation. 12/5f=-18
What was a negative impact of “bonanza” farms?
Using substitution J-3k=3 j=-k+15
Removing ground water in Mexico City is a problem because it causes __________. A. land to sink B. disputes over water C. floods to occur D. droughts to occur
A discounted concert ticket is $14.50 less than the original price p. You pay $53 for a discounted ticket. Write and solve an equation to find the original pric
How did European voyages of Exploration lead to European empires in the Eastern Hemisphere?
what is -0.5 repeating as a fraction