mrwondertrade mrwondertrade
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

If Michelle spends $1.60 for lunch and $.80 for snacks each day, how much does she spend in 5 days?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 25-01-2018
1.60 + .80 = 2.40

Michelle spends $2.40 in all everyday

2.40 x 5 = 12

Michelle spends $12 in 5 days

hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Black Americans led a civil rights movement to demand equality and, in doing so, inspired others to fight for their rights. Many groups of marginalized American
Which excel function would be used to calculate the total points a student earns on a series of tests
please help me im not sure what to do
Fault vs responsibility by will smith
010 (part 1 of 2) 10.0 points A skier of mass 73.2 kg is pulled up a slope by a motor-driven cable. The acceleration of gravity is 9.8 m/s². How much work is re
Read the article below and select the four capital letter and end of sentence punctuation errors. There are many indoor hobbies you can try. they can be active
Find the number which when increased by 12% becomes 336
Which of the following is most clearly an estofado a theme
x y -3 48 -2 22 -1 6 0123 0 4 18 42 A. linear B. quadratic C. neither Use first and second differences to identify the pattern in the tables as linear, quadrat
3 adjectives to describe the animal related to desired team characteristics Arizona Cardinals