cutecatgirl2573 cutecatgirl2573
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

Makalya wants to buy a carton of juice she could buy a 48 ounce container for 2.88$ or a 64 ounce container for 3.20.$

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-01-2018
To figure out which carton of juice she should buy, divide the price by the number of ounces and see which one costs less per ounce.

2.88/48=0.06
3.20/64=0.05

The 64 ounce container costs less per ounce, so she should buy that one.
Answer Link

Otras preguntas

Help with both I will give the brainliest
Please help me asap!!!
in which sentence from black hole beginnings is the effect underlined​
If you see a figure of a triangle that has three angles with the same measurement (all 60, what type of a triangle is it ?
Why are the mitochondria in plant cells important?
Can someone please help me with this?
Stuck on this.. anyone down to help?
Which of the following is NOT part of the theory of natural selection? Question options: a)Organisms compete for limited resources. ' b) Organisms best sui
I need help please????
Es una narración breve donde los personajes son usualmente animales que hablan y su fin es dejar una enseñanza moral o transmitir un mensaje. A. leyenda B.