Legs Legs
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

Mrs. Beasley bought a number of juice boxes at a cost of $.30 each and a bag of chips that cost $1.19. The total cost of her purchase was $2.99. Write an equation and solve to find out how many juice boxes Mrs. Beasley bought.

Respuesta :

musicchannel268 musicchannel268
  • 25-01-2018
2.99=1.19+.30x: 2.99-1.19=1.8:1.8=.30x.  1.8/.30=6=x
she bought 6 bags
Answer Link

Otras preguntas

what are the base seven counting numbers just before and after 16 base seven ? ...?
Parabola: The _____ value looks like the bottom of a valley. ...?
Which of the following graphs represents the function f(x) = x4 - 2x3 - 3x2 + 4x + 1?
Why is water essential to life on a chemical level?
ayer,mi prima y mi hermano_______la biblioteca municipal
Find w(4) for the function w(x) = 3x + 7.
How many neutrons does element X have if its atomic number is 48 and its mass number is 167? How many neutrons?
In which city did the first presidential inauguration occur?
Using the context, the word "coherent" as it is used means
It can be dangerous to carelessly teach grammar to students.what is this? a) Improper pronoun usage b) Split infinitive c) Ending a sentence with a prepositi