LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

plz help............................
0!=0. True or false?
Which of the following quantities is properly identified as being scalar or vector? A. 100 meters west - vector B. 76 miles per hour - vector C.
Parasitism is considered a(n) _________ limited factor. abiotic natural biotic abiotic and biotic
Which technique was most likely used to measure increased neural activation of specific brain regions when viewing the images of food??
@MeerKat @Task MastersWho was a roman slave? Euripides Aristophanes Plautus Terence Aeschylus Sophocles Seneca
Help me find the slop intercept equation for this line!
All of the following were provisions of the Compromise of 1877 EXCEPT: A. There would be a Southern Democrat appointed to Hayes' cabinet. B. The federal gove
Ashton's gross pay is 82,000. He receives tax credits of 2,000. He pays total taxes of 4,500. What are his taxable and disposable incomes.
Math help? 10 points!