austinhorton1
austinhorton1 austinhorton1
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

William had $45 dollars to spend on vegetables. After buying 6
watermelons, he had $25.50 left. How much did each watermelon cost?

Respuesta :

turleycallie
turleycallie turleycallie
  • 24-01-2018
They each costed around $3.25 each!
Answer Link
almatheia almatheia
  • 20-08-2018

Let the cost of one watermelon be 'x'.

Amount of money spent by William on vegetables = $45

Number of watermelons bought by William = 6

Amount left with William = $25.50

Equation will be,

45 - 6x = 25.50

Add -45 on both sides,

45- 45 - 6x = 25.50 -45

-6x = - 19.50

Divide both side by -6 to find the value of x

[tex] \frac{-6x}{-6}[/tex]= [tex]\frac{-19.50}{-6} [/tex]

x= [tex] \frac{-19.50}{-6} [/tex]

x = 3.25

So the cost of each watermelon is $3.25

Answer Link

Otras preguntas

What is homeostasis? How do cells use both diffusion and osmosis to help maintain homeostasis?
What was the main accomplishment of the Jamestown settlers
Ecological tipping points related to the earth's major natural systems are also called
Which power is specifically reserved for the states rather than the federal government? A. The power to issue licenses B The power to build roads C. The pow
​3/8 c−2= ​3/2 c−12 helpp
The authorial voice is best defined as __________. 1 . the voice used by authors when seeming to speak for themselves 2. the voice that expresses the historical
¿Cuándo culminó la conquista arabe?
What is the exact value of sin30
Write an expression for 4 snacks at n pence each
I need to know how to write this as a decimal with all the steps and everything plzz