coll123 coll123
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 1 pound of grapes cost 3.25 and2 pounds cost 6.50 what do 3,4,5,6,7,8,9 pounds cost?

Respuesta :

priyamerrill priyamerrill
  • 24-01-2018
3, would be 9.75
4, would be 13
5, would be 16.25
6, would be 19.50
7, would be 22.75
8, would be 26
9, would be 29.25
OR 3.25x = y (y being 3-9)
Answer Link

Otras preguntas

Which decimal is equivalent to 7 12/16 A. 7.12 B. 7.16 C. 7.25 D. 7.75
What does a map with isobars show?
Simplify (2x – 2y)(2y + 8) = ? A. 4xy + 16x – 4y2 – 16y B. 4xy – 16x – 4y2 – 16y C. 4xy – 4y2 D. 4xy + 16x + 4y2 + 16y any help thanks
Why do contour lines never cross on a topographic map?
Which people were rounded up by the Nazis and sent to concentration camps based solely on their ethnic group? Choose all answers that are correct. A. Slavic peo
Which of the following is the best definition of viscosity? A. the tendency of a fluid to support a floating object B. the ability of a fluid to transmitted a f
Ted can read 1 page of his book in 40 seconds. At this rate, how many pages can he read in one hour? A. 60 B. 90 C. 240 D. 2400 Remember, 1 hr = 3600 s.
choose the fraction that is equal to 3/4. A.3/8 B.6/12 C.9/16 D.6/8
96 fl oz compared to 8 pt
96 fl oz compared to 8 pt