revenuelawt223 revenuelawt223
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

HELP URGENT 5 STAR RATING AND BRAILY IF HELP!

HELP URGENT 5 STAR RATING AND BRAILY IF HELP class=

Respuesta :

Mikaaylaa
Mikaaylaa Mikaaylaa
  • 24-01-2018
If you divide both the Cashew butter and the macadamia butter in half and then multiply the peanut butter by 4 you will get $25.62 (after adding the answers up)
Answer Link
RbccHrmn
RbccHrmn RbccHrmn
  • 24-01-2018
Half a pound of cashew butter is half of $7.30. Multiply 7.30 by 0.5 (0.5 is 1/2). That is $3.65. Half a pound of macadamia nut butter is half of $7.86. Multiply 7.86 by 0.5. That is $3.93. 4 pounds of peanut butter is 4 times $4.51. That is $18.04. Add them all together to get $25.62 (the answer).
Answer Link

Otras preguntas

what property is 19 + (11 + 37 ) ?
What is 5x23x2 solve with properties
A 12 ounce bag of birdseed costs $3.12. A 16-ounce bag of birdseed costs $3.84. Which is the better deal. How much money per ounce would you save by buying that
I need help with this problem. 2.9 × 10 ^11 - 3.7 × 10^13
write five diffrent fractions that each simplify to two-fifths
Tyrone bought 5 postcards at $0.55 each and a set of postcards for $1.20. Write an expression to find the total amount Tyrone spent on postcards. Then evaluate
I know how to do equivalent fractions but idk how to do this one
How can complex fractions be used to solve problems involving ratios?
What is -0.4 as a fraction or mixed number in simplest form ?
Write the equations in standard form?