iwanyamza iwanyamza
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

tony bought 12 identical

tony bought 12 identical class=

Respuesta :

fmkother fmkother
  • 23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.

2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2

so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link

Otras preguntas

If Y is the midpoint of segement WZ, YZ = x + 3, and WZ = 3x-4, determine the length of segment WZ
To solve for m in the formula , use the multiplication property of equality. 1)True or 2) False?
need help don't understand this question
ishi makes $8.50 an hour rolling sushi at kyto japanese restaurant.historia paycheck shows that he worked 20.88 hours over the past two weeks.how much did ishi
What are some instances in which one should refrain from stretching
yori has 14.25 cups of cupcake batter if each cupcake uses 0.75 cup of batter how many cupcakes can yori make
Humans have a well defined range of pH tolerance; 7.35-7.45. In the context of molecules and macromolecules, what effects might you see from departure from norm
Navah writes out the chemical equation for photosynthesis. She includes two reacting molecules to the left of the arrow and two resulting molecules to the right
How is an empire different than a typical civilization/state
What is 7.8×10^5 m/k in kilometers per day