annaebrown9589 annaebrown9589
  • 22-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which box of markers is a better buy box a (24 markers for $ 1.20) or brand b ( 36 markers for $1.79)? Explain your answer.

Respuesta :

Rod44 Rod44
  • 22-12-2017
24 markers for $1.20 has a unit price of 5c per marker. 36 markers for $1.79 has a unit price of 4.97c so brand b is better value.
Answer Link

Otras preguntas

School is cancelled if there is at least 8 inches of snow at 5am. If there are three inches of snow at 8 pm the night before and snow is predicted to fall at
what is the manifest destiny
NaHCO₃ is a. a strong acid b. a strong base c. a weak acid d. a weak base e. a salt (made from an acid and a base)
A worker is hired for $80 a day on the condition that if business is slow, the worker will only receive half pay.  At the end of 20 days, the worker receives $1
Explain why spiders and ticks aren't insects
How did the colonists justify their protests and ultimate rebellion ?
What do you call a fraction with her at normal numerator and a denominator as 0 ?
If snow is falling at a rate of 1/4 inch every 30 minutes, how much snow will fall in 4 1/2 hours.
What might happen to the sea star population after oyster beds are destroyed
Is a starfish an arthropod ? Science is so hard! Thanks