Nicolelovesu Nicolelovesu
  • 25-11-2017
  • Mathematics
contestada

Rami buys 3 pounds of oranges . If the cost is represented by c, what is the cost per pound

Respuesta :

nickmh2 nickmh2
  • 25-11-2017
It's C/3 since c is the total price of the total weight of the oranges and there are three pounds.
Answer Link

Otras preguntas

which of the following has the same value as cos 3pi
A 5 kg cannon ball is loaded into a 300 kg cannon. When the cannon is fired, it recoils at -5 m/s. What is the cannon ball's velocity after the explosion?
what is the surface area
5 Where is energy stored in living systems?
_____ is defined as a strategy in which a firm engages in several different businesses that may or may not be related in order to create more value than if the
Three sisters want to.Buy a pda for their fauther for fauthers day. The least expensive pda in the sorr isn$360. Writenand slove an inequality to fund the least
Dorita has 4 3/5 cups of pudding to make miniature cup of desserts.If she uses 1/4 cup of pudding for each miniature cup of dessert ,how many whole miniature cu
A resistor is connected in series with a power supply of 23.90 V. The current measure is 0.60 A. What is the resistance (in Ω) of the resistor?
A circle has a diameter of 41 centimeters. Which equation can be used to find the radius of this circle?
What causes de facto segregation? a.Government policies b.Housing patterns c.Public attitudes What causes de jure segregation? a.Public attitudes b.Housing patt