mai014l mai014l
  • 22-11-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples went from $1.99 per lb to $3.19 per lb in four years. Find the rate of change of the price of apples.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2017
This is

$3.19 - $1.99
-----------------   =     1.20 / 4  = $0.30 per year
         4
Answer Link

Otras preguntas

If 2 cards are dealt from a shuffled deck of 52 cards, find the probability that all 2 cards are jacks.​
Which correctly lists three properties that are used to identify minerals? luster, weight, streak magnetism, size, weight size, weight, luster streak, luster, m
kindly answer this please​
Why were family feuds so prominent in the Appalachian region from the late 1800s through the mid-1900's?
What does God command Joshua to do in Joshua 1:8?
How many electrons are unpaired in the orbitals of carbon?
please help asap!! i don't really understand this
A rectangular pool has a length of 10 feet, a width of 8 feet, and a height of 6 feet. What is the volume of the pool?
Pls help I don’t understand
In the diagram, m ZXYZ = 115° and mZWXY = 45° Х