kekewold7730 kekewold7730
  • 21-11-2017
  • Business
contestada

Refer to table 13-12. what is the fixed cost of production at betty's bakery?

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 04-12-2017
Fixed cost = Total cost - Variable cost.

Given that the variable cost is $13 and the total cost is $38 when 1 unit of good is produced, then

Fixed cost = $38 - $13 = $25.
Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16