lily214 lily214
  • 21-11-2017
  • Mathematics
contestada

mr.Jensen is buying pencils to sell at his art supply store.His budget is $205.If packs of 100 pencils cost $8. How many packs can he buy?

Respuesta :

Topmadworld
Topmadworld Topmadworld
  • 21-11-2017
Hey there,
1 pack = $8
? packs = $205
$205 / $8 = 25
Mr Jensen can buy 25 packets in maximum.

Hope this helps ^_^

~Top
Answer Link

Otras preguntas

Which mixture can be separated using filtration? Choose ALL answers that are correct. A. insoluble solids in water B. soluble solids in w
how did the great compromise meet the needs of both large and small States
Estimate the product of 21 and 32
write a letter to muhammad describing his legacy and that of islam today
what are the abiotic elements of the ocean? :) :) :) :)
A line passes through the point −10,9 and has a slope of 12 . Write an equation in slope-intercept form for this line.
A milk container's capacity is one gallon. How many cups would be equal?
O2 and CO2 can cross a lipid bilayer using what transport method?
How did the age of enlightenment play a role in independence?
5 sentences with the word clarify. Please Thanks