xxxsavageboy21
xxxsavageboy21 xxxsavageboy21
  • 21-11-2017
  • Mathematics
contestada

A pet store was selling mice 5 for $8.35. If they ended up selling 2 mice, how much money would they have earned?

Respuesta :

tgpatterson02
tgpatterson02 tgpatterson02
  • 21-11-2017
To find this out, lets find out how much one mouse cost:

Divide the cost by the number of mice:

8.35/5 = 1.67

Then multiply it by 2, the hypothetical number of mice sold:

2 x 1.67 = 3.34 

So the final answer is $3.34

Hope this helps!
Answer Link
xxkellyjelly
xxkellyjelly xxkellyjelly
  • 21-11-2017
If they sold 2 mice, it would cost $3.34
Answer Link

Otras preguntas

Like please help I’m a dummy Yesterday Jack drove 35 1/2 miles used 1 1/4 gallons of gasoline what is the unit rate for miles per gallon
if you were appointed as the Secretary-General of the UNO,What programmes would you like to launch in Nepal?​
HURRY ILL GIVE BRAINLIEST.!!!!! Drag each label to the correct location on the table. Each label can be used more than once, but not all labels will be used.
A scientist is studying the effects of cell phone use on headache rate. She identifies 30 people who use cell phones and 30 who do not. Each of the 60 people is
Work out the surface area of this cylinder. Diameter = 7 cm Height = 12 cm
WILL GOVE BRAINLIEST NEED HELP ASAP!!!!
What did the soviets want at the end of ww2
where might be a lesser sooty owl be found sleeping?
Which is a prime number? 19 22 18 15 ​
i will give you brainlist if you have a valid answer