marcpogoyav9p marcpogoyav9p
  • 24-10-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells 3 video tapes for $4.99 find the unit rate in dollars per videotape round to the nearest cent

Respuesta :

thuthuyvo2610oyarmo thuthuyvo2610oyarmo
  • 24-10-2017
4.99 / 3 = 1.66$ for each
1.66/ 4.99 = 33%
Answer Link
iamgreeno iamgreeno
  • 24-10-2017
The unit rate of the video game= the cost for one video game.

$4.99/3= $1.663333
=$1.66

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

What's the subject of the sentence My Uncle is always eating peanut-butter sandwiches.
the total amount of _________ is the same before and after any transformation
What inventions and technological advancements changed lives as part of the market revolution?
What were some of Hongwu's agricultural Reforms?
what's 00.5 in a fraction?
Challenge: Human cells have 46 chromosomes. Each chromosome consists of a pair of identical chromatids attached together by a structure called a centromere. At
the price of an item is 4.56 and the tax rate is 8%. find the tax in the item by multiplying 4.56 by .08 and round the product to the nearest cent.
eight less than ten times a number is 82
Choose the equation of the horizontal line that passes through the point (-8,-7),
is it possible to have congruent angles created by complementary angles