galaxyoutside galaxyoutside
  • 25-09-2015
  • Mathematics
contestada

6 pastries costs $30. What will 4 pastries cost?

Respuesta :

sertanajla
sertanajla sertanajla
  • 25-09-2015


6 Pastries 30 $

4 Pastries a $ ;

We need to make the right proportions.

4x30=6xa ;

120=6a ;

a=20 :)



Answer Link
tonia2016
tonia2016 tonia2016
  • 25-09-2015
24 pastries,because I started,by times 6×5 that equal 30 so I backed it up an did 6×4 an that equals 24..
Answer Link

Otras preguntas

why is 21/30 greater than 2/3
What words can you make out of change for each letter that you see changes in everyday life
The kingdom of eukaryotes are _______, Fungi, Plante, and Animalia.
how to do write each fraction as a sum of unit fractions
A company divides its production into several separate tasks, with different people performing each task. This company uses _____. production costs profit maxim
How do you do this ?
__________ messages can be written and/or spoken. a. Verbal b. Nonverbal c. Intrapersonal d. Interpersonal User: Which of the following is not an example of
Nuts and grains are fruits. True or False
24 minus negative 14
what was controversial about the election of 2000? A. Bush lost the popular vote but won the electrical college with the support of a Supreme Court decision B.