arlenegomes10
arlenegomes10 arlenegomes10
  • 24-09-2015
  • Mathematics
contestada

NEED HELP!!!!!!! Back and front plzzzz

NEED HELP Back and front plzzzz class=
NEED HELP Back and front plzzzz class=

Respuesta :

KeaneNR KeaneNR
  • 24-09-2015
1.)By dividing the given costs per pound (6÷9, or 12÷18) you will get the answer of 1.5. This means it is $1.50 per pound.
2.)If you buy 9 pounds of tomatoes at a $1.50 a pound, you have to multiply to find out how much you get. 9×1.5=13.5
They paid $13.50
3.) To find how many pounds you can buy for $19.50, you have to divide 19.5÷1.5 and you will get 13 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

What is the x-coordinate of the solution to the following system of equations? Use the graphing method: y = 2x - 6 y = -1/2x + 4 A. x=-2 B. x=4 C. x=-4 D. x=2
please help Math class I give brainlist ​
What is the measure of the missing angle?
Which statement about the Supreme Court is an opinion rather than a fact? a).Supreme Court decisions are responsible for the recent decline in law and order
a 1200 seat theater sells two types of tickets for a concert. premium seats sell for $30 each and regular seats sell for $20 each. at one event $29820 was colle
in a 100 m race, the first place runner took 15.7 seconds to reach the finish line while the second place runner took 16.1 seconds to reach the finish line. How
SOMEBODY PLEASE HELP ME it’s due at 11:59!
Whats the answer to this question? Its an easy question
What is a “plutocracy”?
the book is: THE WITCH OF BLACKBIRD POND the main character is Hanna the old witch HELP!!!!!!