raadharegmi raadharegmi
  • 25-02-2024
  • Mathematics
contestada

4 spoon coast $12. How much do 16 spoon coast?

Respuesta :

ItsMeReyy ItsMeReyy
  • 25-02-2024

Answer

cost per spoon = $12 / 4

= $3

= $3/spoon x 16

= $48

16 spoons = $48

Answer Link
carmenemmaozuna carmenemmaozuna
  • 25-02-2024

Answer:

48$

Step-by-step explanation:

this is because 16 is equivalent to 4×4. If 4 spoons cost 12 dollars you could multiply that times 4, thus getting 48. Another way to think about it is you could divide 12÷4 to get the cost of one spoon, that would give u 3, from there you could multiply it by 16 to see how much 16 spoons would cost. Sorry it that's confusing lol

Answer Link

Otras preguntas

What is -x+10=-3(x+2)?
12. Electrons are very small _ located outside the nucleus.
The cafeteria has 2 choices of salads, 3 choices of entrees, and 2 choices of beverages. How many meal combinations are available and why?
Is r=b2 + 1 proportional?
Solve for x 8x + 11 - 3x = 2x +1
The total economic value of an ecosystem: a.is composed of the direct values an ecosystem provides upon which a price can be placed, such as crops and medicina
Anyone want to help me out?
In the show, Max and Ruby, where are their parents??
A rectangular book measures 18 x 9. What is the length of its diagonal?
During the intermission of the school play, the drama class al sp rn ne goal is to make more than $110 In revenue toniaht by selling beverages for $i and Snacks