brookie1290 brookie1290
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Benjamin spend

Respuesta :

Kaylahappy
Kaylahappy Kaylahappy
  • 22-08-2017
So you would multiply 12 with .98. 
You would get 11.76.

Benjamin spent $11.76

Hope this helps.
Answer Link
cyxical
cyxical cyxical
  • 22-08-2017
If each goldfish cost $0.98 simply multiply this by the amount of fish bought:

(0.98)(12)
= 11.76

Benjamin spent $11.76 on his goldfish

Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

read this passage: graduation will be held at Veteran's Memorial Stadium on highway 29. The ceremony begin promptly at 7:30 p.m. Guest of the graduates should
Katy is walking toward a bridge. See full question below
What is the answer to this question
What is the answer to this question
A nuclear power plant operates at 40.0% efficiency with a continuous production of 1192 MW of usable power in 1.00 year and consumes 1.22×106 g of uranium-235 i
The chart shows how the Lewis family spends their money. Make a circle graph to display the data. Lewis Family spending: Housing $10,500 Food
Phosphorus is obtained primarily from ores containing calcium phosphate. If a particular ore contains 66.1% calcium phosphate, what minimum mass of the ore must
What is A if Tan A=24/15
in the equation y= -2x what are the possible values of y?
What constant term should be used to complete the square? x 2 - 9x + _____ = 6 -81/4 81/36 -9/2 81/4