kkendrick1 kkendrick1
  • 21-08-2017
  • Mathematics
contestada

Karla has spent $39 on food. She bought milk, cheese, and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost 4 times as much as the cheese

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 21-08-2017

m = milk

c = cheese

t = meat

m = 0.5c

t =4c

0.5c+ c + 4c = 39

5.5c = 39

c = 39/5.5 = 7.09

cheese = 7.09

milk = 7.09/2 = 3.55

meat = 7.09*4 = 28.36


28.36 +3.55 + 7.09 = 39

Answer Link

Otras preguntas

You need to prepare at 2.0 mL sample of a diluted drug for injection. The total amount of the drug to be injected in this 2.0 mL injection is 0.0210 mg of drug/
why is the use of international units important in medicine?
(14 – 8) ÷ 2 _____ 14 – 8 ÷ 2 = >
PLEASE HELP I AM ON A TIME LIMIT
Choose a business professional you admire. This person could be well-known or someone in your community. List the skills you believe this person most effectivel
Which choice is equivalent to the product below? Square root of 3 divided by 16 times the square root of 3/9
which of the following is not a rational number square root 100 -3/8 square root 2 -0.135
What is the opposite of fossil fuel
how are coordinate planes similar to a number line​
What are three weaknesses of the Articles of Confederation and explain why they are (please help)