Antonia1
Antonia1
22-04-2015
Mathematics
contestada
1kg costs £1.28. what is the cost of 250g
Respuesta :
iGreen
iGreen
23-04-2015
First, convert 1 kg to g.
1 kg = 1000 g
So 1000 g = 1.28
Set up a proportion:
1000/1.28 = 250/x
Cross multiply:
1000x = 320
Divide 1000 to both sides:
x = 0.32
So 250g costs £0.32
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 51+ )
Otras preguntas
Chrysomya megacephala is a Consumer or a Detritivore
The graph shows the distance cars A and B travel. Which statement is true about the unit rates shown in the graph? A. The unit rate for car A is greater becaus
Why do you think the National Anthem is only the first verse instead of the entire song?
I need a poem for the forest about peace and calm
In terms of alcohol content,beer is weaker than vodka or rum? True of False
Explain the significance of the term tenant farmer.
SOMEONE IS A SLAVE IF THEY ARE : FINAL ASSESSMENT QUESTION Click on three circumstances that are indicators of slavery. WORKING IN A JOB THAT DAMAGES THEIR HEAL
Two more than four times a number is -10.
Given h(x) = 5x + 3. what is the value of h(-11)
When a number is doubled and then increased by 20, the result is 5 less than 3 times the number. What is the number?