aleayaaaa1234 aleayaaaa1234
  • 22-06-2017
  • Mathematics
contestada

A six-pack of soda costs $2.49, a 12-pack of soda costs $3.99, and a 24-pack of soda costs $5.49. Which pack has the lowest cost per unit?

Respuesta :

biviabella
biviabella biviabella
  • 22-06-2017
the 24 pack. The 6 pack would be 41 cents per unit, the 12 would be 33, but the 24 would be 22. 
Answer Link

Otras preguntas

The founders of massachusetts were : - enslaved people -plantation owners - indentured servants - religious dissenters
A 25.0 kg child slides down a long slide in a playground. She starts from rest at a height h1 of 21.00 m. When she is partway down the slide, at a height h2 of
Which process causes Earth's surface to warm?
in a market economy decisions about which goods are produced are based on
Acetylide ions react with aldehydes and ketones to give alcohol addition products. a. True b. False
Sesame Company purchased a computer system for $74,000 on January 1, 2018. It was depreciated based on a 7-year life and an $18,000 residual value. On January 1
The equation C = 20n + 35 represents the relationship between the cost of school volleyball uniforms, C, in dollars, and the number of uniforms ordered, n. The
The system of equations can be solved using linear combination to eliminate one of the variables. 2x − y = −4 → 10x − 5y = −20 3x + 5y = 59 → 3x + 5y = 59 13x =
writing on the holocaust any help is fine need things to writeasap
Jerome's game score changed by 20 points because of penalties that were worth –5 points each. How many times was Jerome penalized?