Seudónimo Seudónimo
  • 21-06-2017
  • Mathematics
contestada

Molly is painting her bedroom walls, and the paint costs $24 per gallon. How much does the pan cost per quart?

Respuesta :

Falconer
Falconer Falconer
  • 21-06-2017
6 dollars, since gallons have 4 quarts. 24 divided by 4=6
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

A gallon is 4 quarts so divide $24 by 4 and you will get $6.

Answer Link

Otras preguntas

This makes use of innovative police techniques to include intelligence operations, undercover sting operations, electronic surveillance and sophisticated forens
how many us governors are there
Solve for all values of x by factoring. x^2-1=0
11. Write the formula for potassium oxide. 12. Write the formula for dihydrogen monoxide. 13. Write the formula for sodium bromide. 14. What is the name of MgCl
Jeff uses 116 rubber bands to make a rubber-band ball He estimates that he has used 448 rubber bands to make 12 rubber-band balls of the same size. Use estimati
Need help with Spanish
Find the slope of the ordered pairs below. Explain how you found the slope.​ (6,-3) and (6,-2)
WILL MARK BRAINLEST AND WILL GIVE 30 POINTS! Answer each of the questions In full sentences !!!!! 1. Banks are businesses. Like other banks. How do they earn pr
4. In a chromatography experiment, a student calculated that the solvent front was 6.8 cm above the starting line. Arginine traveled a distance of 4.9 cm and gl
Consider the original triangle and the reduction. What is the length of side A in centimeters?