kittywittylittty
kittywittylittty kittywittylittty
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 ears of sweet corn for $1.00. How much will 9 ears cost?

Respuesta :

DucksThatQuack
DucksThatQuack DucksThatQuack
  • 22-05-2017
$1.25 Your welcome :D
Answer Link
emmie490 emmie490
  • 22-05-2017
$2.25

Because if they are selling 4 for $1.00, then that means one ear equals $0.25. So 8 ears would equal $2.00, plus one more ear would be $2.25.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone give me a student point of view of what it's like to be at culinary school? **I have to do a foods magazines for my intro to foods class, and one of
The average age at which an infant can sit unattended is approximately __________ months.
Can someone give me a student point of view of what it's like to be at culinary school? **I have to do a foods magazines for my intro to foods class, and one of
When electrons absorb energy they are able to a. move from exited states down to their ground states.B.move from their ground states up to excited states.C.att
Roosevelt was Secretary of the Navy under President Wilson. a. True b. False
which mineral is a nonsilicate?
The factor being measured in an experiment is the a. Scientific law B. Variable C. Control D. Hypothesis
A consumer is someone who uses goods and services, which usually cost money. a. True b. False
Why did Franklin Roosevelt launch new programs during his first hundred days in office?
A __________ problem occurs when those who do not join or work for the benefit of a group still benefit from that group's activity.