Seudónimo Seudónimo
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

The 3 pound melon cost $1.44. What was the cost per pound?

The 3 pound melon cost 144 What was the cost per pound class=

Respuesta :

skylerdurham
skylerdurham skylerdurham
  • 22-05-2017
The price per pound would be 48 cents, or .48
Answer Link
alexgigi
alexgigi alexgigi
  • 22-05-2017
Divide 1.44 and 3. and u would find the value of each pound
Answer Link

Otras preguntas

Temperature measures a. the internal energy of an object b. how much heat is in a substance c. the average kinetic energy of atoms and molecules in a substance
¿Qué elementos crean el realismo mágico en el cuento? Menciona aspectos realistas y fantásticos, y explica también detalles de su técnica narrativa. Observa la
these are all of the OC's i have made so fare what do you guys think
The roof pictured below has a rise of 10 feet and a run of 15 feet. Run = 15 feet Rise = 10 feet - What is its slope?
What is the difference between skimming and previewing?
a 300 gallon tank is initially full and water is being drained at a rate of 4 gallons per minute.does the intercept involving time have any physical meaning in
In his final months at Buchenwald, Elie writes, "From time to time I would dream. But only about soup, an extra ration of soup." What does this quote indicate a
Describe in your own words, human ovulation and the menstrual cycle
Select the correct answer. Determine the number of solutions to the following system of equations. y=-3x^2 - 4x +7 3x + 2y = 18 The system has three real soluti
After the game the team looked [exhausted].