Seudónimo Seudónimo
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought another 5 lbs. What was the price of apples on Tuesday?

Respuesta :

captainmia
captainmia captainmia
  • 21-05-2017
16 dollars.

4 x .20 = .80
4 - .80 = 3.20
3.20 x 5 = 16
Answer Link

Otras preguntas

What is the theory that states organisms best adopted for an environment are more likely to survive and reproduce?​
convert 150 degrees to radian
PLEASE HELP 15 POINTS
How do you do this problem ?
How does a theory differ from a theory
62 POINTS!!! Please help with at least one of these( I accept 1 answer if you have it; make sure you are 100% positive its correct though!) You can contest the
what does periodic mean​
Read the passage below: "All officers or persons in the military or naval service of the United States are prohibited from employing any of the forces under the
ANSWER NOW AND GET 50 POINTSDoreen's film class is studying science fiction movies. Doreen's teacher has assigned the class a 3-page paper over science fiction
In one or two sentences, describe why decisions are based on expected costs and benefits