chrislenefimerl chrislenefimerl
  • 27-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 inches of decorative ribbon costs $3.25 ,how much does a yard cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-04-2017
it would cost $19.50. hope that helped
Answer Link
98swagkid
98swagkid 98swagkid
  • 27-04-2017
Since there are 36 inches in a yard. You divide 3.25 by 6 to find the cost of 1 inch. Which should equal about $0.50. You multiply 0.50 times 36 which should equal $19.50 which is your answer.
Answer Link

Otras preguntas

Help me with this question!
Drip irrigation is a very efficient method of watering a garden
How did the president's Reconstruction plans differ from those of Congress?
Use the drop-down menus to complete the statement based on the dotplot. This distribution of test scores is V skewed left M because the right side of the distri
Non Austronesian migration​
Carmen owns 8 shares of stock. The total value of her shares went down by $32. What was the change in value?
Solve the equation for x: x/3+7=-5 A. -36 B. -22 C. -6 D. -4
Which category would a glacier fall under ? Weathering Erosion Deposition
Fill in the blank with the correct Preterite Tense conjugation of the verb between parentheses. Mi hermanito ( romper) un vaso. ​
A recipe calls for 3 cups of pecans for every 5 cups of walnuts. How many cups of pecans should be added to 8 cups of walnuts?