ciddy1 ciddy1
  • 26-04-2017
  • Mathematics
contestada

The local school bought $1,464 worth of notebooks for its students. If the notebooks cost $1.22 each, how many notebooks did the school buy? 1,200

Respuesta :

DankMemes322 DankMemes322
  • 26-04-2017
the answer is 1200. Hope i helped
Answer Link
Aliwohaish12
Aliwohaish12 Aliwohaish12
  • 26-04-2017
1,464÷1.22=1,200
.................
Answer Link

Otras preguntas

Jack had 50 sweets he dropped 6 and gave away 4 and cut 7 in half how many did he have?
Tim is twice as old as his son. In six years, Tim s age will be three times what his son s age was six years ago. How old is tim s son now?
Solve each system of equations. 6x + 5y = 10 7x - 3y = 24
how do you convert 0.125 into a ratio
how do you convert 0.125 into a ratio
how do you convert 0.125 into a ratio
in japan, what is karoshi?
What is Armistice Day?
Tom took a trip of 1,020 miles . He traveled by train at 55 miles an hour and the same number of hours by plane at 285 mph . How many hours did the trip take?
What is Armistice Day?