tr0pical tr0pical
  • 26-04-2017
  • Mathematics
contestada

I need help with solving real world problems with the whole and perceng

I need help with solving real world problems with the whole and perceng class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-04-2017
 divide the price of the olive oil by the volume of the olive oil to find the price per ounce.  5.88/25oz=0.2352 dollars/ounce.  Then you have to multiply the volume of the bottle by .60 to find what 60% of the volume is.
 0.60x25=15 ounces.  since in the first two weeks she used 15 ounces which has a price of 0.2352 dollars/ounce you have to multiply 15 by 0.2352 which equals 3.528 dollars.
Answer Link

Otras preguntas

Why did the Republican Isolationists refuse to ratify President Wilson’s League of Nations?
during which event did american indians become allies with english colonists and fight other american indians
Would a nonindustrialized or an industrialized nation more likely be an empire builder? Why?
There is a 90 percent chance that it will rain.What is the probability that it will not rain???
If most objects are made up of free space then why can we put our hands through a book or wall?
Doesn't hydrogen have one energy level assuming that we only have one electron and not an ion?
What obstacles did John F. Kennedy overcome in order to prove his credibility to the American people at his time in history?
simplify the expression (5x^2/4y^4)^3
what Pamphlet convinced many that the american colonies needed to make a formal break with Great Britian?
which action is an example of bribery a tactic used by companies to stop unions from forming