Aiesha
Aiesha Aiesha
  • 24-02-2015
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

BrainacHead
BrainacHead BrainacHead
  • 24-02-2015
5 Bars of soap for $4.00 Why? Because you if you buy two it cost $8.00 or buy three pack and you'll get 15 for $12.00
Answer Link
jonese1
jonese1 jonese1
  • 24-02-2015
It is cheaper to buy 2 5packs because your total will be $8 not $10 so you end up saving $2 a dollar per pack
Answer Link

Otras preguntas

Economic growth, peaks, economic downturns, and troughs are part of the _____.
Emotional intelligence can give you the ability to __________. a. remain hopeful during challenging times b. read others' emotions c. avoid life disappointme
Aside from Rome were did many of the items trade for silk come from
what ? need help hear please
How do shore crabs survive wave action
Why do you think the Canadian government is opposed to Quebec's becoming a separate nation? In your answer, briefly explain why some residents of Quebec want to
Was the new deal made by president Roosevelt a success or failure? explain why or why not
7x=5+5x. What is X? And thanks for advance.
unlike endocrine glands, exocrine glands
what is 81 to the power of -1/4?