SuiL698085 SuiL698085
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

If joe can buy 18 apples for $5.80 how much would he pay for 120 apples

Respuesta :

AmarionaU51110 AmarionaU51110
  • 25-10-2022
[tex]\cos t\text{ of 1 apple = \$38.4}[/tex]

Explanation:

we need to find the cost of one apple

18 apples = $5.80

1 apple = x

let's cross multiply:

18apples (x) = 1 apple ($5.80)

x = $5.80/18

x = 0.32

one apple = $0.32

Cost for 120 apples:

[tex]\begin{gathered} =\text{ cost of 1 apple}\times\text{ 120} \\ =\text{ \$0.32}\times120 \\ \cos t\text{ of 1 apple = \$38.4} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which ratio is equivalent to 33:11?
What's the significance of the Zimmerman telegram? A.it triggered the sinking of the Lusitania B. It resulted in Mexico declaring war against the United States
plz help me this for my grade
Explain why robots are better at some jobs than human workers are.
• The 19th Amendment • New household appliances • Increased educational opportunities The factors in the box above all contributed to OA. the changing role of w
If the imaginary element Blobbium (Bb) formed an acid with the formula H₃Bb, what should this acid be named? * Blobbic Acid Blobbous Acid Hydroblobbic Acid Hydr
Help please ?!?!?!!???????!???!???!!????!!??!??!?!?!!??!?!!????
PLEASE HELP ME I REALLY NEED THIS Tony made 14 decorations for the class party. He made 8 times as many decorations as Jack did, but he lost 2. Which equation
Factorise:- y^3+1+2y^2+2y​
what is the political and economic impact of Lincoln's assassination.