BronzeJ138745 BronzeJ138745
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

I need help with this please it’s revisiting proportional relationships

I need help with this please its revisiting proportional relationships class=

Respuesta :

ZahiP773073 ZahiP773073
  • 25-10-2022

In order to calculate the cost of 7.5 lbs of walnuts, we can use the following rule of three, knowing that 3/4 lbs have a cost of $3.45:

[tex]\begin{gathered} \text{weight}\to\text{ cost} \\ \frac{3}{4}\text{ lbs}\to3.45 \\ 7.5\text{ lbs}\to x \end{gathered}[/tex]

Now, we can write the following proportion and solve for x:

[tex]\begin{gathered} \frac{\frac{3}{4}}{7.5}=\frac{3.45}{x} \\ x\cdot\frac{3}{4}=7.5\cdot3.45 \\ x=\frac{7.5\cdot3.45\cdot4}{3} \\ x=34.5 \end{gathered}[/tex]

Therefore the cost is $34.50.

Answer Link

Otras preguntas

In the first 3 months of the year, an electronics store sold 1,446 cameras. How many cameras did the store sell in March? Write and solve an equation.
The length of each side of a square is 3 inches more than the length of each side of a smaller square. The sum of the areas of the squares is 369 inches. Find
What happens to your credit score if many lenders run a credit report on you? A. Your credit score is not affected B. Your credit score is inaccurate C. Your cr
7/8 times 7/9 what is the answer
cual es el sentido de la vida xd
Photosynthesis uses all of the following except _____ to make food.
How to do 77/1540 x 100
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLEASE!!!!!!!​
If one-sixth of the girls in Philippa’s girl scout troop sold over 200 boxes of cookies, how many girls can there be in the troop?
\sf 45-2x=75-3x Free