SumireI699148 SumireI699148
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

This chart shows the cost per pound of different fruits.

This chart shows the cost per pound of different fruits class=

Respuesta :

TarrenO711322 TarrenO711322
  • 25-10-2022

From the given data, the cost per pound of apple, CP=$1.89≈$2.

We have to estimate the cost of n=3.2≈3 pounds(lb) of apple.

The cost of n=3 lb of apple can be calculated as,

[tex]\begin{gathered} T=CP\times n \\ =2\times3\text{ lb} \\ =6 \end{gathered}[/tex]

Therefore, the cost of 3. pounds of apples is about $6.048.

Answer Link

Otras preguntas

Which of these was a consequence of the Civil War? General William Tecumseh Sherman's March to the Sea destroyed Southern transportation lines. President Lincol
A = 1/2bh b= 12 h = 7 how to I go about getting this answer?
Do you agree or disagree with the statement that the steam engine was the greatest invention of the Industrial Revolution? Why?
What Is The Role Of NGO In Pakistan?
Do you think Edward Snowden was right to leak secret NSA information about how the government spies on citizens?
Identify What Actions A Government Can Take To Protect Its Domestic Industries. Describe The Effects That These Actions Have On Domestic Consumers?
the majority of american intervention in foreign affairs occurred during which event?
What’s so unlucky about the number 13?
How Does Politics Affect The Lives Of People?
Milo has received several credit card offers. Which of the following features is the riskiest? High credit limit Fixed interest Low credit limit Variable intere